HISTORIA SOFY CHESTERFIELD
13.jpg

 Nie da się ukryć, że sofa Chesterfield stała się istną ikoną w świecie aranżacji wnętrz oraz kolekcji mebli. Kojarzona jest z wytwornością, elegancją oraz dobrym stylem. Charakteryzuje się przede wszystkim licznymi guzikami, które tworzą pikowania na oparciach oraz samym siedzisku.

Kolejnym charakterystycznym elementem sofy Chesterfield jest równa wysokość oparcia siedziska oraz bocznych podłokietników, które są dodatkowo charakterystycznie zaokrąglone. Jest zresztą bardzo duża szansa, że szukając zdjęć klasycznych, eleganckich i prestiżowych wnętrz, znajdziemy właśnie dużo takich, spośród których wiele będzie zawierać wspomniany styl sofy. 

Początkowo sofa była wykonywana tylko ze skóry, jednak obecnie jest na tyle dużo różnych wariacji, że stosowanie różnych materiałów nie powinno już nikogo dziwić.

Otóż to - początkowo. Jaka jest właściwie historia tej sofy? Skąd się wywodzi i jak się stało, że zasłużyła na takie uznanie oraz to, aby okrzyknąć ją ikoną stylu?

Niesprecyzowana historia sofy Chesterfield

Niestety, często chcąc sięgnąć do początków danej historii, fakty oraz dane nie są jednoznaczne i dokładnie zdefiniowane. Tak jest w przypadku sofy Chesterfield. Nie da się jasno i dokładnie określić jej „narodzin”, jednak jest kilka faktów, które pozwalają oszacować mniej więcej jej początek. Spójrzmy, jakie dane można znaleźć na ten temat.

Patrząc wstecz, określenie „sofa Chesterfield” weszło na stałe do użytku w około 1800 roku i stale zyskiwało na popularności. 

Najbardziej popularną historią, z której wywodzi się to określenie, jest historia, w której lord Philip Stanhope (czwarty hrabia rodu Chesterfield) zlecił lokalnemu rzemieślnikowi wykonanie fotela. Ów fotel miał być przede wszystkim godny hrabiego, pozwalać na siedzenie z wyprostowanymi plecami oraz przede wszystkim nie marszczyć odzieży. W ten sposób powstał pierwszy prototyp rozpowszechnionej do dziś mody.


Ponadto Philip Stanhope był zamożnym człowiekiem i politykiem, postrzeganym jako członek elity społeczeństwa. Dodatkowo uznawany był za kogoś, który kreował modne trendy w tamtych czasach. W związku z tym pojawiła się inna opowieść, która mogła dać początek sofie.

Będąc na łożu śmierci, Pan Stanhope powiedział do swojego lokaja: „daj krzesło Panu Dayrolles” – który był jego chrześniakiem. Lokaj tak też postąpił i jeszcze wtedy nieznane krzesło trafiło do domu chrześniaka. Ten z kolei wystawił mebel w widoczne miejsce, aby każdy mógł je podziwiać. Jako że Philip Stanhope był człowiekiem poważanym, utożsamianym z dobrym stylem, społeczeństwo angielskie powoli zaczynało wzorować się na krześle, uznając i rozpowszechniając je za ikonę stylu.

Jeszcze inne dane odnoszą się do Paula Fleminga, który był producentem mebli, a jego firma otrzymała prawa autorskie do produkcji mebli pod szyldem Chesterfield. Jednak nawet i Fleming twierdził, że historia jest owiana tajemnicą i nie wiadomo, skąd wzięło się znane dziś określenie sofy.

Rozpowszechnianie stylu sofy Chesterfield

Dobre nazwisko spuścizny Philipa Stanhope’a w postaci pojedynczego krzesła szybko ewoluowało do określenia go mianem wyszukanego i wytwornego stylu. Sofę zaczęto umieszczać w każdym londyńskim klubie dla dżentelmenów oraz w każdym miejscu, które miało być utożsamiane z wysokiej klasy stylem.

Z kolei rosnące w siłę Imperium Brytyjskie wraz z podbijaniem kolejnych kolonii, zabierało ze sobą wszystko to, co uznawało za godne uwagi. W ten sposób rozpowszechniono sofę w takich koloniach jak Kanada, Indie czy Australia. Jako że Imperium miało dużo terenu oraz ogromną władzę, sofa Chesterfield szybko zaczynała zyskiwać na popularności, zyskując miano ikony stylu w globalnym świecie.

Mało tego! W kanadzie sofa zagościła na tyle mocno, że określeniem „Chesterfield” nazywano każdą sofę - bez względu na to, jak faktycznie wyglądała.

Sofa Chesterfield dziś

Dzisiaj sofa jest utożsamiana w dalszym ciągu z dobrym i szykownym stylem. Ponadto krój sofy nadal pozostaje bez zmian, czyniąc ten styl ponadczasowym rozwiązaniem, które sprawdzi się z powodzeniem w nowoczesnych aranżacjach, jednocześnie zachowując klasyczne zacięcie. 


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.